15 NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 14.07.24

1. Jesteśmy nieustannie posyłani przez Pana, aby głosić królestwo Boże, aby świadczyć, że Pan jest i działa pośród nas. Tę misję realizujemy przez codzienną wierność Ewangelii, między innymi przez udział w niedzielnej Eucharystii podczas wakacyjnych wojaży.

2. We wtorek, 16 lipca, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Góra Karmel ze Starego Testamentu kojarzy nam się z obroną wiary w Jedynego Boga przez proroka Eliasza, w średniowieczu stała się miejscem powstania zakonu karmelitańskiego. Z tym dniem i z karmelitańską rodziną zakonną wiąże się również tradycja noszenia szkaplerza i związane z nim obietnice Matki Bożej. Niech będzie on znakiem, że chcemy naśladować Maryję w Jej zawierzeniu Bogu i Jego słowu.

3. Pozdrawiamy wszystkich korzystających z wakacji i urlopów, życząc pięknego i bezpiecznego wypoczynku.

4. W tygodniu patronują nam: 15 – św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła, duchowy syn św. Franciszka z Asyżu.

5. Jesteśmy powołani do głoszenia Ewangelii. Jezus daje nam dzisiaj konkretne wskazania, w jaki sposób mamy wykonać swą misję. Mamy pozostawić bagaże naszego życia i iść głosić Jezusa wszystkim tym, których spotkamy.

KOMUNIKAT

Drodzy Wierni diecezji kieleckiej, przynależąc do Kościoła Chrystusowego nie żyjemy wyłącznie przeszłością, ponieważ w nadziei zostaliśmy zbawieni. Jednak wydarzenia sprzed 40 lat z Włoszczowy, skłaniają nas do przypomnienia sobie bohaterskiej postawy odważnych, młodych ludzi, którzy stawili opór twórcom nowego świata – świata bez Boga. W latach komunistycznego reżimu młodzież przeciwstawiła się dyskryminacji wierzących i rozpoczęła dwutygodniowy strajk okupacyjny żądając przywrócenia na swoje miejsce zdjętych z sal lekcyjnych krzyży. Z racji 40-tej rocznicy od tych wydarzeń, Stowarzyszenie „Rafael” przygotowuje film pt. „Znak sprzeciwu” nawiązujący do tej heroicznej postawy. Dosyć spore koszty produkcji potrzebują naszego wsparcia.

Dlatego proszę o zorganizowanie na ten cel zbiórki ofiar do puszek w wybraną niedzielę wakacji. Ufam, że powstanie filmu przyczyni się do duchowego umocnienia wiernych
i przypomni szlachetne postawy ludzi wiary, co będzie inspiracją dla nas żyjących w obecnym czasie.

Z darem modlitwy Wasz Biskup † JAN PIOTROWSKI