Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

19  NIEDZIELA W CIĄGU ROKU –  9.08.20

1. Św. Paweł w dzisiejszej liturgii słowa stawia nam pytanie: co nas może odłączyć od miłości Boga? Odpowiedź jest prosta: możemy się sami odłączyć od Bożej miłości. Rzeczywistość ludzkiego życia znajduje się więc pomiędzy korzystaniem z Bożej miłości a jej odrzucaniem. Dobry nasz Ojciec wspiera nas w naszym życiu duchowym, odpuszcza nam grzechy
w sakramencie pokuty, wspie­ra też w sprawach doczesnych, dając nam to, co jest potrzebne do naszego życia. Czy my jednak tę miłość Bożą przyjmujemy i dzielimy się nią z innymi?

2. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności.

3. Proszę o modlitewne wsparcie tych, którzy z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę.

4. W tygodniu patronują nam: 10 – św. Wawrzyniec, diakon
i męczennik. 11 – św. Klara, dziewica, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr klarysek. 14 – św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia. 15 – Wniebowzięcie N.M.P. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną w piątek. W uroczystość Msze Święte w naszym kościele o godz. 8.00, 10.00kap., 12.00 i 15.00 na Barbarce.

5. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

6. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

7. Misje w parafii miały odbyć się w czerwcu ale tak się nie stało
przez pandemię. Planuję je na październik od 11 do 18. Miejmy nadzieję że się odbędą. O to się będziemy modlić. Program na stronie internetowi parafii w komunikatach.

8. Cmentarz i dbanie o niego to sprawa nas wszystkich a zwłaszcza tych których bliscy na nim spoczywają…

9.Komunikat…

10. Wierzyć i zaufać Jezusowi Panu naszych ziemskich dni oto sposób na przeżycie nawet najtrudniejszych chwil. „Łódź nie tonie od wody, która ją otacza, ale od tej, która dostaje się do środka”. Niech te słowa dodadzą nam odwagi do tego, aby nie zrażać się różnymi przeciwnościami życia, które wydają się nad nami dominować, ale byśmy z Chrystusem potrafili przejść ponad to wszystko, co wywołuje strach i niepewność. Niech Bóg umocni nas swoim błogosławieństwem.

Komunikat

Drodzy Diecezjanie wraz ze swoimi duszpasterzami, potężna eksplozja materiałów wybuchowych w Libanie
i jego tragiczne skutki domagają się naszej solidarności modlitewnej i materialnej. Czynię swoim „Apel” Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i ogłaszam niedzielę
16 sierpnia br. Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Do modlitwy powszechnej dołączmy wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii, a przed kościołami zorganizujmy zbiórkę pieniężną na rzecz poszkodowanych. Niech poczucie chrześcijańskiego obowiązku pomocy drugiemu człowiekowi, który znalazł się w potrzebie, przynagli nas do realizacji ewangelicznego nakazu miłości bliźniego.

Z darem błogosławieństwa i modlitwą Wasz Biskup

† Jan Piotrowski

Misje Święte w parafii  Narodzenia NMP w Minodze

11  – 18 Październik  2020 r.

,, Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Tej  Ziemi……”

Niedziela – 11.10. 2020 –  
,, Oto dzień, który Pan uczynił. Alleluja.”

7. 50 – Wprowadzenie Misjonarzy,  przekazanie stuł i kluczy,
          ,,Veni  Creator”

8. 00 – Msza Św. z nauką ogólną

10.00kap. – Msza Św. z nauką ogólną

12.00 – Msza Św. z nauką ogólną

16.30 – Nauka stanowa dla Mężczyzn

17.00 – Msza Św. z nauką ogólną, po Mszy Św. Różaniec

20.15 – Śpiew pieśni Maryjnych,  Rozważanie, Procesja, Apel

Poniedziałek – 12.10.2020 – Dzień Zmarłych:   
,, Jam jest zmartwychwstanie i życie”

7.45 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną

10.00 – Msza Św. z nauką ogólną

11.15 – 14.00 spotkania z dziećmi

17.00  –  Na Cmentarzu; Msza Św. Procesja z Różańcem, Apel


Wtorek – 13.10.20
Dzień Chorych:
,, Panie, oto choruje ten, którego miłujesz.”

7.45 –  Koronka

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną

9.30. – spowiedź chorych

10.00 – Msza Św. dla chorych, Nabożeństwo i błog. Naj.
            Sakramentem

12.00 – odwiedziny chorych

11.30 – 14.00 spotkania z dziećmi

16.30 – nauka stanowa dla kobiet

17.00 – Msza Św. z nauką ogólną po Mszy Różaniec

20.15 – Śpiew, Rozważanie, Procesja, Apel

Środa – 14.10.20 – Dzień Miłosierdzia Bożego:
,, Miłosierdzie Boże trwa na wieki”

7.45 – Koronka

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną

10.00 – Msza Św. z nauką ogólną

17.00 – Msza Św. z nauką ogólną, Nabożeństwo Pokutne,
            Różaniec

20.15 – Śpiew, Rozważanie, Procesja, Apel
 Czwartek – 15.10.20 Dzień Spowiedzi Świętej:
,, Wstanę i pójdę do Ojca”

7.45 – Koronka

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną po kazaniu spowiedź do godz.

10.00 – Msza Św. z nauką ogólną po kazaniu spowiedź

11.30 – Spowiedź  dzieci

12.00 – Msza Św. dla dzieci I – VIII

16.00 – Spowiedź

17.00 – Msza Św. z nauką ogólną

20.15 – Śpiew, Rozważanie, Procesja, Apel

Piątek – 16.10.20 – Dzień Pojednania Rodzin:
,, Pokój zostawiam Wam”

7.45 – Koronka

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną

10.00 – Msza Św. z nauką ogólną

17.00 – Msza Św. z nauką ogólną, Nabożeństwo odnowy
            religijnej rodzin. Matki przychodzą z obrazem Matki
            Bożej, Ojcowie ze świecami, dzieci i młodzież
            z Różańcami, Apel


Sobota – 17.10.20 – Dzień Maryjny: ,, Oto Matka Twoja”

7.45 – Koronka

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną

10.00 – Msza Św. dla Rodzin z małymi dziećmi

12.00 – Msza Św. z nauką dla młodzieży

17.00 – Msza Św. z nauką ogólną, Różaniec, oddanie się Maryi

20.15 – Śpiew, Rozważanie, Procesja , Apel

Niedziela – 18.10.20 – Dzień zakończenia Misji Św.
„Wy jesteście świadkami tego”

7.45 – Koronka

8.00 – Msza Św. z nauką ogólną

10.00kap. – Msza Św. z nauką ogólną

12.00 – Msza Św. z nauką ogólną

15.00 – Msza Św. z nauką o Krzyżu, Procesja z modlitwą
              Różańcową po Minodze, Adoracja Krzyża, Uroczyste
              błogosławieństwo

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

18 NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 02.08.20

 1. Rozpoczęliśmy miesiąc sierpień dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy pielgrzymi zdążają na Jasną Górę. Łączmy się
  w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
 2. W tygodniu na mszy modlimy się…
 3. We wtorek – 4 Św. Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę.
 4. W środę nowenna do MBM. Zapraszam do udziału.
 5. W czwartek – 6 święto Przemienienia Pańskiego. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
 6. W sobotę 8 – św. Dominika, prezbitera, założyciela dominikanów.
 7. W tygodniu pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek wypełniamy prośbę Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Adoracja Naj. Sakramentu od g. 18.00,
  a Msza Święta wynagradzająca ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o g. 19.00.
 8. Na stronie internetowej parafii można zapoznać się z listem Ks. Biskupa zapraszającym na pieszą i rowerową kielecką pielgrzymkę
  z Wiślicy do Częstochowy.
 9. Tak łatwo jest nam niekiedy usprawiedliwić się z potrzeby pomagania, kiedy sami coś przeżywamy i z czym się mocujemy. Jezus nigdy nie pozostaje wobec nas obojętny, ale pokazuje, byśmy pamiętali także o potrzebujących, nawet gdy sami doświadczamy trudności. Nie jest to wcale takie proste, dlatego umocnieni Eucharystią powróćmy do naszych domów i bądźmy otwarci na potrzeby naszych braci i sióstr.

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Na początek chcemy wszystkich, całą parafię, bardzo serdecznie pozdrowić. Ogarnięci Bożą radością, informujemy, że na prośbę Waszego Proboszcza my, duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – Bernardyni, przeprowadzimy w Waszej Parafii Misje Święte.Długa tradycja mówi nam, że Misje Święte to celebrowanie tajemnicy zbawienia, to wielkie dni sprawowania, głoszonym słowem Bożym i uroczystościami, tajemnicy miłosierdzia Bożego. To czas łaski dany nam przez samego Boga, który zaprasza nas do pogłębienia życia wiarą, będącą rękojmią i zadatkiem naszego zbawienia, do umocnienia naszej nadziei, bo tak łatwo ją tracimy w momentach zwątpienia, do rozpalenia serc ogniem Bożej miłości, opartej na przebaczeniu, całkowitym zaufaniu oraz ofiarowaniu siebie. Bardzo serdecznie zapraszamy Was na tę ucztę łaski i miłosierdzia. Jesteście przecież ludźmi szlachetnymi i pełnymi dobrej woli. Chcecie ratować świat przed niebezpieczeństwem nowej zagłady, a nasz polski naród przed groźbą niewiary, demoralizacji i nienawiści oraz niezgody. Pragniecie gorąco, by w rodzinach zapanowała miłość, zgoda i wzajemne zrozumienie. Żyjemy w nowym XXI wieku i III tysiącleciu chrześcijaństwa. Jest to dla nas wielka łaska, a równocześnie wezwanie, by wiarę i wartości duchowe wdrażać w swoje życie. Coroczne rekolekcje mają na celu pogłębienie życia religijnego, zaś misje, generalną naprawę życia wewnętrznego człowieka, który jest Dzieckiem Bożym. Mają zintegrować całą Parafię, jako duchową wspólnotę Dzieci Bożych. Wołamy zatem do Was słowami naszego umiłowanego rodaka, świętego Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Przybywamy do Was jako duchowi synowie św. Franciszka, ale również jako synowie Maryi, Matki Najświętszej, pod okiem której odbywała się nasza duchowa formacja w Kalwarii Zebrzydowskiej, a którą Chrystus dał nam wszystkim za Matkę w czasie agonii na krzyżu. Zechciejmy zatem wraz z Maryją wpatrywać się i wsłuchiwać w Chrystusa. Uczmy się w czasie tych świętych zamyśleń Maryjnej umiejętności rozważania spraw Bożych w nadziei, że w tym znajdziemy pokój ducha i prawdziwe szczęście. Zróbmy więc wszystko cokolwiek powie nam Chrystus, Jej Syn. Ten czas Misji Świętych może zadecydować o całym naszym życiu, a nawet o naszym zbawieniu. Dla wielu będą to ostatnie misje w życiu. Umiłowani, Siostro i Bracie! Może Chrystus w czasie tych misji chce dać Ci ostatnią szansę na poprawę życia, nawrócenie, porzucenie nałogów i podjęcie ścieżki pokoju, dobra i miłości. Drodzy Młodzi Przyjaciele! Maryja w tym świętym czasie pragnie wskazać Wam właściwą hierarchię wartości i przywrócić wiarę w sens życia przyprowadzając Was do swego Syna Jezusa Chrystusa i ucząc zasłuchania w Jego słowa. Kochane Dzieci! Maryja nasza najlepsza Matka, pragnie przez posługę kapłanów i misjonarzy ukazać Wam jak bardzo Chrystus, Jej Syn Was ukochał i jak bardzo pragnie Waszej obecności w Kościele. Czcigodni Rodzice, Nauczyciele, Katecheci, Członkowie Grup Parafialnych!!! Zechciejcie zaprosić do udziału w Misjach Świętych swoich najbliższych, krewnych, przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Niech nikogo nie zabraknie w tym czasie w świątyni. Kochani Chorzy i Cierpiący! Jesteście Skarbem Kościoła. Ofiarujcie swoje modlitwy i cierpienia błagając Boga o bogate owoce misyjne w całej Waszej wspólnocie Parafialnej. Zechciejcie Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia każdego dnia, począwszy od tej 2 Niedzieli Wielkiego Postu, czyli od dzisiaj, ofiarować choć „dziesiątek różańca”, polecając intencje Misji Świętych, które przed nami. Obecny trzechletni program duszpasterski przeżywamy pod hasłem „Eucharystia daje życie”,
a ten rok pod hasłem Wielka Tajemnica Wiary”, któremu towarzyszy motto z Biblii: abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał”. Chcemy ten święty czas przeżyć pod opieką Maryi, Niewiasty Eucharystii, oraz pod duchowym przewodem św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego beatyfikację obchodzić będziemy 7 czerwca, wielkich miłośników Eucharystii. Niech nauczanie tych Wielkich Polaków i ludzi wielkiej wiary, stanie się nam na powrót bliskie, gdyż  byli oni nieustannie zatroskani o dobro nas wszystkich, dając wiele wskazań co do życia moralnością, miłosierdziem i troską o nasze życie rodzinne i społeczne, ale nade wszystko troską o rozwój naszej wiary. Nich zatem Duch Święty oświeci nas wszystkich swoim światłem, byśmy dobrze przygotowali się do tego wielkiego wydarzenia i jeszcze lepiej je przeżyli dzięki łasce Bożej. Z wyrazami szacunku i pamięci modlitewnej misjonarze: OO. Bernardyni.                                                                                                                                                                                                                                                                

Katolicka Poradnia Życia Rodzinnego

Dyżur  w każdą I, III  niedzielę miesiąca po mszy
o g.8.00. Spotkanie w innym terminie można uzgodnić telefonicznie – tel. 602 308 343. Doradca Życia Rodzinnego pani Olga Batko. Nr misji 1/2018